تبلیغات
شهر هزار جزیره دانلود پورتال جامع شامل پایان نامه،پروژه،مقالات علمی و کلیه خدمات دانشجویی
بازدیدکنندگان امروز :    با مدیریت مهندس میلاد بخشی

فروشگاه صبا فروشگاه صبا

اسلایدر

بایگانی

کسب درآمد از اینترنت

دسته بندی مطالب

ابر برچسب ها

لینك دوستان

لینك های روزانه

موضوع به روایت تصویر

  پایان نامه

  پروژه


  گزارش کار


  طرح توجیهی


  تحقیق


  جزوه درسی


  مهندسی برق


  مهندسی مکانیک


  مهندسی کامپیوتر


  مهندسی عمران


  مهندسی هوا فضا


  مهندسی صنایع


  مهندسی معدن

  علمی

  روانشناسی

  روابط زناشویی

  نرم افزار

  دنیای ورزش

  دیدنی و خواندنی

  فرهنگ و هنر


شهر هزار جزیره دانلود شهر هزار جزیره دانلود
مخاطب میلیونی و عدم برنامه ریزی وساز و کار مناسب برای توزیع فیلم

درشرایطی که مخاطب سینما روبه کاهش است و سالانه از تعداد آن‌ کاسته می‌شود به همان نسبت مخاطب شبکه نمایش خانگی درحال افزایش است.اما متاسفانه توزیع کنندگان فیلم‌ها در شبکه نمایش خانگی هیچ برنامه‌ای برای توزیع مناسب فیلم‌ها ندارند.

خبرگزاری فارس: مخاطب میلیونی و عدم برنامه ریزی وساز و کار مناسب برای توزیع فیلم

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، این روزها که مردم تمایلی به دیدن فیلم‌ها در سالن‌های سینما نشان نمی‌دهند اهمیت شبکه نمایش خانگی بیش از گذشته شده است، البته در این مجال نمی‌خواهیم به علت عدم حضور مخاطب در سالن‌های سینما یا ریزش مخاطبین درطول دو یا سه سال اخیر بپردازیم اما این نکته حایز اهمیت است که فیلم‌های شبکه خانگی نمایش نیاز به ساز و کار مناسب دارد. در شرایطی که مخاطبین علاقه زیادی به فیلم‌های توزیع شده در این شبکه نشان می‌دهند اما متاسفانه شاهد هرج و مروج و بی توجهی به نحوه توزیع و گاهی نحوه تولید این آثار دیده می‌شود.

تعدادی از آثار با دقت نظر لازم تولید نشده و بر روی ‌DVDهای بی‌کیفیت فیلم‌ها در شبکه ارایه می‌شود وبا یک یا دو بار دیده شدن فیلم از بین می‌رود و قابل استفاده مجدد نیست در حالی برخی از علاقمندان به هنر هفتم فیلم‌ها در آرشیو خانگی‌شان نگهداری می‌کنند که اغلب قابل نگهداری نیست.

نکته حایز اهمیت دیگری که در این حوزه باعث بی توجهی به مخاطبین می‌شود، نحوه توزیع فیلم‌ها و سریال‌ها در شبکه نمایش خانگی است. فیلم‌های سینمایی و ویدئویی به صورت مناسب و منظم در شبکه نمایش خانگی توزیع نمی‌شود و همین امر باعث سردرگمی مخاطب علاقمند به آثار شبکه خانگی شده است. در یک ماه حتی یک فیلم سینمایی هم توزیع نمی‌شود اما در ماه دیگر دو یا سه فیلم در گونه‌های مختلف توزیع می‌شود.  این وضعیت باعث شده است که در برخی از هفته‌ها  به یکباره دو یا سه فیلم در معرض دید مخاطب برای خرید قرار می‌گیرد، به گونه‌ای که سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی نمی‌توانند پوسترهای تهیه شده توسط شرکت‌ها را به درستی در معرض دید مخاطب قرار دهند و مخاطب برای انتخاب دچار یک سردرگمی خواهد بود اما در برخی از هفته‌ها هیچ فیلمی توزیع نمی‌شود.

در خصوص سریال‌ها هم وضع بر همین منوال است، تلاش گروه سازنده آثار بر این است که هر هفته سریال و در روزهای مشخص در بازار عرضه شود تا بتواند مخاطب را به خوبی با خود همراه کند و مخاطب در این شلوغی بازار سریال و فیلم به سراغ دیگر آثار نرود زیرا در این حوزه رقابت تنگاتنگ و شدید است اما دیده شده است که به دلایل مختلف سریال‌ها هم در زمان مشخص توزیع  نمی‌شوند و همین امر باعث دلزدگی مخاطب و انتظار بی رویه او برای دیدن سریال مورد علاقه‌اش در این شبکه است.

به نظر می‌رسد همانگونه که درمورد فیلم‌های سینمایی تولید شده در حوزه سینما دقت نظر وجود دارد و شورای صنفی نمایش برای سر و سامان بخشیدن به وضعیت اکران فیلم‌ها هر هفته تشکیل جلسه داده و دارای آئین نامه و دستورالعمل است. حوزه شبکه نمایش خانگی نیز باید  با تدوین آئین‌نامه و ارایه آن به مراجع ذیصلاح و  تایید آن می توان شاهد ساز و کار مناسب برای تولید و توزیع فیلم‌ها و سریال‌ها در شبکه نمایش خانگی بود.

با دقت نظر شورای پروانه ساخت و نمایش از تولید و توزیع فیلم‌های نامناسب در شبکه نمایش خانگی که باعث دلزدگی مخاطب از فیلم‌های کمدی و سطحی بود، کمتر شد و شرایط مناسب و مساعدی را  برای توزیع فیلم‌های سینمایی خوب و مناسب در شبکه نمایش خانگی فراهم آورد. همین ساز و کار و توجه باید در امر توزیع صورت گیرد و پخش کنندگان آثار باید تلاش کنند تا با دقت در توزیع مناسب و توجه به درجه کیفی آثار در توزیع و ارایه آثار در شبکه نمایش خانگی دقت نظر داشته باشند.   

شبکه نمایش خانگی سطح وسیعی از مخاطب علاقمند به هنر هفتم را با خود همراه می‌سازد، با این وصف اگر نگاهی به آمار و ارقام بیاندازیم همه سال بین 80 تا 100 عنوان فیلم ، انیمیشن، سریال ، فیلم آموزشی در شبکه نمایش خانگی توزیع می‌شود که اگر به صورت متوسط هر نسخه از این فیلم‌ها به کمترین میزان 10 هزار نسخه  فروخته شود بین 8 تا 10 میلیون مخاطب فیلم را می‌بینند. بیش از 20 میلیون نسخه از فیلم‌های ایرانی فروخته شده و اگر تنها سه نفر از اعضای خانواده آن را ببینند 24 تا 30 میلیون مخاطب فیلم را خواهند دید. در این میان فیلم‌های پرتیراژی در حوزه شبکه نمایش خانگی مانند «ورود آقایان ممنوع» ، مجموعه «اخراجی‌ها»و... وجود دارد که بیش از 1.5 میلیون نسخه از آن فروخته شده است

در شرایطی که مخاطب سینما روبه کاهش است و سالانه از تعداد آن کاسته می‌شود به همان نسبت مخاطب شبکه نمایش خانگی درحال افزایش است و اما متاسفانه توزیع کنندگان فیلم‌ها در شبکه نمایش خانگی هیچ برنامه‌ای برای توزیع مناسب فیلم‌ها ندارند و این شبکه پربیننده از عدم برنامه ریزی و ساز و کار برای توزیع رنج می‌برد در حالی که با داشتن یک آئین‌نامه که در مراجع ذیصلاح به تصویب برسد می‌توانند موفق تر از گذشته عمل کرده و به درستی فیلم‌ها را در این شبکه تلویزیونی توزیع کند.

آخرین عناوین